cografyam.org

Cografya Egitim Sitesi

COĞRAFYA HABERLERİ 

CSS ile Açılıp Kapanabilen Haber Kutucukları - HTML5 CSS3 ve jQuery Örnek Çalışmaları

ÖSYS DUYURU 05/01/2017

ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi
DUYURU (5 Ocak 2017)

2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (2017-LYS): Açık Uçlu Sorular Hakkında Bilgilendirme ve Açık Uçlu Soru Örnekleri
2017 Lisans Yerleştirme Sınavlarında (2017-LYS) kısa cevaplı sorular yer alacaktır. Kısa cevaplı sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kâğıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardan oluşacaktır.

Her LYS oturumunda (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) 3 adet kısa cevaplı açık uçlu soru sorulacak olup LYS-1 de 3 adet sayısal açık uçlu soru, (LYS-1’de yalnızca Matematik Testi yer alacaktır; Matematik ve Geometri testleri ayrı değil, tek test olacaktır), diğer oturumlarda ise sözel açık uçlu sorular sorulacaktır.

2017 LYS’lerde sorulacak açık uçlu soruların dağılımı aşağıda sunulmuştur:

LYS-1 (Matematik): Matematik Testi (3)

LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi (1), Kimya Testi (1), Biyoloji Testi (1)

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı Testi (2)

LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih Testi (1), Coğrafya Testi (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi (1)

LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi (3)

2017- Lisans Yerleştirme Sınavlarında (2017-LYS) yer alacak açık uçlu soruların cevapları, adaylar tarafından ilgili kutucuklara Ek’te yer alan örneklerde yer aldığı şekilde yazılıp kodlanacaktır. Cevap kâğıdına kodlama yapmayan adaylar, ilgili soruya cevap vermemiş sayılacaktır. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır.

Daha Fazlası
 

Japonya nüfusu ilk kez azaldı

FAPONYA NÜFUSU İLK KEZ AZALDI
Japonya'nın nüfusu son beş yılda yaklaşık bir milyon azaldı. Japonya'da 1920'den bu yana ilk kez nüfusta azalma görülüyor.Bu aynı zamanda yaşlı nüfusun artması ve buna bağlı ekonomik sorunların habercisi olarak görülüyor. Sonuçları bugün açıklanan 2015 nüfus sayımına göre, Japonya'nın nüfusu 127,1 milyon kişi.Uzmanlar doğum oranlarının giderek düştüğü Japonya'nın göç de almadığına dikkat çekiyor ve bu eğilimin sürmesinin beklendiğini belirtiyorlar.Japonya'nın hedefi nüfusun 100 milyonun altına düşmesini önlemek.Ancak doğum oranlarında önemli bir artış olmazsa, nüfusun 2060'da 87 milyona düşmesi bekleniyor.Yaşlı nüfustaki artış 2015 yılında Japonların yaklaşık üçte birinin 65 yaşın üzerinde olduğu belirlendi ve bu da artması beklenen bir oran.Doğu Asya'da nüfus yapısının değişmesinde Japonya en başta gidiyor, ancak Güney Kore, Çin ve diğer bölgelerde de doğum oranları düşüyor. Dünya Bankası'nın geçen yılın sonlarında yayımladığı raporda, bölge ülkelerinde sağlık ve emekli maaşları için gereken miktarın hızla artacağına dikkat çekildi.Raporda, "Doğu Asya'daki yaşlı nüfusun hızla artması, ekonomik, mali ve sosyal riskler getiriyor" denildi.Uzak doğu ekonomisi uzmanı Richards Katz da 2045 yılına kadar Japonya'da çalışanların sayısında yüzde 13 azalma olacağını, bu nedenle mevcut yaşam koşullarını sürdürebilmek için Japon ekonomisinin aynı oranda artı değer üretmesi gerektiğini söyledi. Kaynak: bbc.com/turkce

Yeni Zelanda'da deprem

Yeni Zelanda 7.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.
Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinin 91 kilometre güneyinde 7.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Polis, depremde iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Gece yarısını biraz geçe meydana geldiği açıklanan depremden iki saat sonra bir tsunami dalgasının kuzey doğu kıyısına ulaştığı bildirildi.North Canterbury bölgesine ulaşan dalganın 1 metre büyüklüğünde olduğu açıklandı. Yeni Zelanda Sivil Savunma Bakanlığı, doğu kıyısında yaşayan herkese yüksek alanlara çıkma çağrısı yaptı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, depremin merkez üssüne yakın sahillerde 3 ila 5 metrelik tsunami dalgası oluşabileceği uyarısı da yapıldı. Afet Bakanlığı, depremde hayatını kaybeden olup olmadığı ya da yaralı sayısına ilişkin değerlendirme yapmak için ise erken olduğunu duyurdu. Christchurch kentine 200 kilometre uzaklıktan olan başkent Wellington'da da deprem şiddetli şekilde hissedildi, bazı binalarda "ciddi hasar" oluştu.ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin büyüklüğünü 7.8 olarak açıkladığı deprem sonrası 6.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı da kaydedildi.

Efes,Unesco Dünya Mirası listesine girdi

Efes Dünya Mirası listesinde...
Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri'nin ardından Türkiye'den bir yer daha Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı’nda Türkiye'nin “Efes” dosyası, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi. UNESCO 39'uncu Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda yapılan oylama sonucu Efes Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdi. Haberi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, twitter hesabından paylaştı.31 Adayın bulunduğu listede Türkiye'den iki aday, bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil oldu. Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçelerinin ardından Efes Antik Kenti de listeye girdi. Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı'nda Türkiye'nin 'Efes' dosyası, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildi. Haberi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, twitter hesabından paylaştı. 21 yıllık bekleyişin sonunda UNESCO Dünya Kültür Mirasına giren Efes, listenin pek çok üyesinden farklı olarak dört bileşenle listeye girdi. Efes Antik Kenti beraberinde Meryem Ana evi, Ayasuluk Kalesi ve Çukuriçihöyük ile listede yerini aldı. Geçen yıl listeye 99'uncu sıradan giren Bergama ile İzmir, güney ucundan kuzey ucuna UNESCO ağıyla örülmüş oldu. Bu sonuçla Türkiye'nin listedeki varlık sayısı 15'e yükseldi.

Daha Fazlası

Rusya S.Arabistanı geçti

Rusya Petrol Üretiminde Suudi Arabistan'ı Geçti.
Bilim insanları depremlerin Rusya'nın ekim ayında günde ortalama 10,7 milyon varil petrol üreterek Suudi Arabistan'ı geride bıraktığı bildirildi.Rusya'nın ekim ayında günde ortalama 10,7 milyon varil petrol üreterek Suudi Arabistan'ı geride bıraktığı bildirildi. Rusya Federal İstatistik Servisi'nin (Rosstat) verilerine göre, ekim ayında günlük ortalama 10,7 milyon varil petrol üreten Rusya, aynı dönemde günlük ortalama 10,5 milyon varilde kalan Suudi Arabistan'ı geride bıraktı. OPEC ülkeleri mart ayında günlük toplam 33,6 milyon varil petrol üretirken, bunun yaklaşık 4,5 milyon varili Irak tarafından gerçekleştirildi. Petrolün Rusya'nın toplam ihracatındaki payı, bu yılın ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,6'dan yüzde 26,3'e gerilerken, petrolün ekim ayında ortalama ihracat fiyatı da ton başına 326 dolar oldu.

Kendi elektriğini üret

Kendi elektriğini üretmek isteyene mini santral
BİREYSEL olarak, lisans gerektirmeden elektrik üretim olanağı çıkınca, evler ve bahçelerde kullanılabilecek "mini elektrik santralları"nın satışı da hız kazandı.Evde elektrik üretimi için kullanılan güneş enerjisi panellerine rağbet artıyor.Evinde bu sistemi kullanmak isteyenler, internetten ya da yapı marketlerden bu ürünlere sahip olabiliyor. Vatandaşlar evlerinde kullanacakları güneş enerji sistemlerine 1,200 lira ile 13 bin liraya kadar değişen fiyatlarla sahip olabiliyorlar.Lisanssız elektrik üretimiyle 2 Ekim 2013 tarihinde Resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 500 kilovata (kW) kadar elektrik üretim tesislerinin kurulması için lisansa gerek olmadan yatırımın önü açıldı;böylece,vatandaş evinde kullandığı elektriği üretme imkanına sahip oldu.Yönetmeliğe göre elektrik abonesi olan herkes evinin çatısında ya da bahçesinde kuracağı güneş enerjisi panelleri ile ihtiyacı olan enerjiyi üretebilecek hatta ihtiyaç fazlası elektriği sisteme satarak para da kazanabilecek.İhtiyaç fazlasını satabilme imkanına sahip üreticiler, 10 yıl süreyle Yenilenebilir Enerji Kanunu çerçevesinde belirlenen fiyatlardan yararlanarak satış yapabiliyor. Bu düzenleme ile en çok tercih edilen yenilenebilir enerji kaynağı güneş enerji oldu.

Türkiye'nin ilk ekolojik yuvası açılıyor

Türkiye'nin ilk ekoljik yuvası Kadıköy'de açılıyor..
Kadıköy Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Bahriye Üçok Ekolojik Çocuk Yuvası eğitim araç gereçlerinde doğal ürünler tercih ederek çevre sağlığına dikkat çekiyor. Yeşil yuvada, bahçe sulamasında ve klozetlerde kullanılmak üzere yağmur suyu biriktirilecek. Yuva enerji tasarruflu, emniyetli, sağlıklı, ekonomik öğrenim ve öğretim mekanları ile doğa dostu eğitim vermeyi amaçlıyor.Çevre sağlığı konusunda örnek çalışmalar yürüten Kadıköy Belediyesi bu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Kadıköy Belediyesi’nin Sahrayıcedit Mahallesinde tamamladığı yuvanın inşaatından iç teşrifatına, enerji ve su gibi temel altyapısına kadar bütünüyle çevreci bir tasarım ile yapıldı. Binada ısınma ve aydınlatma güneş panelleriyle sağlanıyor. Eğitim araç gereçlerinde doğal ürünler tercih edildi. Yeşil yuvada ayrıca yağmur suyu biriktirilerek bahçe sulama ve klozetlerde kullanılacak.

Türkiye'nin jeotermal enerji üretimi

Jeotermalden elektrik üretimi 2 yılda ikiye katlandı..
Türkiye’nin jeotermal kaynaklardan elektrik üretimi son 2 yılda yaklaşık 2 kat artarak bin 770 gigavatsaate çıktı.Türkiye’nin coğrafi konumu ve jeolojik yapısı nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakları bakımından sahip olduğu imkanlardan azami ölçüde yararlanılmasına yönelik çabalar sürüyor. Böylece hem enerji arz güvenliğine katkı sağlanması hem de yeni istihdam oluşumuna zemin hazırlanması amaçlanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji arzı içindeki payının artırılması kapsamında jeotermal kaynakların üretime kazandırılması önemli bir yer tutuyor.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, jeotermal enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dahil edilmesine yönelik çalışmalarla 2002 sonu itibarıyla sadece 17,5 megavat olan jeotermal kurulu güç, ekim ayı itibarıyla 404,9 megavata çıktı. Türkiye’de halen 15 jeotermal santral elektrik üretimine katkıda bulunuyor.

Muradiye Şelalesi Dondu

Van'daki Muradiye Şelalesi Dondu..
MURADİYE (Van), (DHA) - VAN'ın Muradiye İlçesi'ndeki Muradiye Şelalesi'nin büyük bir kısmı buzlarla kaplandı.Bendimahi Çayı üzerinde bulunan ve her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen Muradiye Şelalesi, son günlerde hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 15 dereceye kadar düşmesiyle buza döndü. 15 metre yüksekliğinde buzlarla kaplanan ve Pamukkale'deki travertenleri andıran görüntüsüyle görenleri büyüleyen şelale, özellikle fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı oluyor.

Daha Fazlası

ÖSYS DUYURU 05/01/2017

ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi
DUYURU (5 Ocak 2017)

2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (2017-LYS): Açık Uçlu Sorular Hakkında Bilgilendirme ve Açık Uçlu Soru Örnekleri
2017 Lisans Yerleştirme Sınavlarında (2017-LYS) kısa cevaplı sorular yer alacaktır. Kısa cevaplı sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kâğıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardan oluşacaktır.

Her LYS oturumunda (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) 3 adet kısa cevaplı açık uçlu soru sorulacak olup LYS-1 de 3 adet sayısal açık uçlu soru, (LYS-1’de yalnızca Matematik Testi yer alacaktır; Matematik ve Geometri testleri ayrı değil, tek test olacaktır), diğer oturumlarda ise sözel açık uçlu sorular sorulacaktır.

2017 LYS’lerde sorulacak açık uçlu soruların dağılımı aşağıda sunulmuştur:

LYS-1 (Matematik): Matematik Testi (3)

LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi (1), Kimya Testi (1), Biyoloji Testi (1)

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı Testi (2)

LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih Testi (1), Coğrafya Testi (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi (1)

LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi (3)

2017- Lisans Yerleştirme Sınavlarında (2017-LYS) yer alacak açık uçlu soruların cevapları, adaylar tarafından ilgili kutucuklara Ek’te yer alan örneklerde yer aldığı şekilde yazılıp kodlanacaktır. Cevap kâğıdına kodlama yapmayan adaylar, ilgili soruya cevap vermemiş sayılacaktır. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır.

Daha Fazlası

Muradiye Şelalesi Dondu

Van'daki Muradiye Şelalesi Dondu..
MURADİYE (Van), (DHA) - VAN'ın Muradiye İlçesi'ndeki Muradiye Şelalesi'nin büyük bir kısmı buzlarla kaplandı.Bendimahi Çayı üzerinde bulunan ve her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen Muradiye Şelalesi, son günlerde hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 15 dereceye kadar düşmesiyle buza döndü. 15 metre yüksekliğinde buzlarla kaplanan ve Pamukkale'deki travertenleri andıran görüntüsüyle görenleri büyüleyen şelale, özellikle fotoğraf tutkunlarının ilgi odağı oluyor.

Daha Fazlası